z Heneberk
CS ENG

Chovatelská stanice z Heneberk

 

Heneberky je starý lidový název místní části obce Bolatice - Borová na Hlučínsku, odkud Michal pochází. Sídlem naší chovatelské stanice je sousedící městečko Dolní Benešov ležící v jižní části Hlučínské pahorkatiny, nedaleko hranic s Polskem, cca 20 km od Ostravy, kde s celou rodinou žijeme.

Zabýváme se chovem:

  • Jezevčíka standardního hladkosrstého
  • Jezevčíka standardního dlouhosrstého
  • Jezevčíka standardního drsnosrstého
  • Německého krátkosrstého ohaře

 

Jezevčík

Novinky

Za poslední týden se u nás toho událo opět docela hodně

20.03.2021

Aktuálně nám hárají všechny feny, které zrovna nejsou po štěňatech. Je neuvěřitelné, jak se tentokrát synchronizovaly. Doufáme, že cca za nějakých 23 dní budeme moci přidat novinku, že očekáváme drsnosrstá štěňátka. Aktuálně není cestování jednouché, ale díky ochotě manželů Mikulášových přijet na Česko-Slovenské hranice jsme mohli nakrýt Rosu z Rechte Changerm Dackeluniversal. Touto cestou bych jim ještě jednou ráda poděkovala. Všichni se těšíme, že vše dobře dopadne a budeme se moci těšit na malé pracovní „bombarďáky“.

Štěňátka z vrhu O2 absolvovala poslední, tj. třetí odčervení v domácí chovatelské stanici a pomalu se rozjela do svých nových domovů. Za ty roky, co chováme jezevčíky,  už mám vypozorováno, že právě 8 týden je nejvhodnější pro odběr štěňat. V tomto věku štěňata mentálně dozrají do fáze, kdy začínají intenzívně vyhledávat lidskou společnost a velmi přilnou k člověku, se kterým jsou nejvíce. Bývá to tak, že posledních pár dní před odběrem se kolem mě pořád motají a každé chce – jen pro sebe - získat mojí pozornost. Píšu mojí, protože jsem s nimi nejvíce, ale usilují o pozornost kteréhokoli člověka, který je „v dosahu“.

Oliver i Okki už jsou u svých nových páníčků a oba v Brně. Otýlie ještě, vzhledem k nepříznivé situaci, ještě pár dní na odjezd domů do Liberce musí počkat.  Aktuální zkušenost s cestováním mimo okresy: z Brna k nám (okres Opava) -  kraje Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský a zpátky bez problémů. Majitelům jsem předem připravila a poslala Převodní list štěněte i Potvrzení, že jedou do naší Chovatelské stanice pro štěně.  My jsme včera jeli na krytí do Zlínského kraje (opět kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský)  a cestou nás stavěla jen jedna hlídka, přestože jsme projeli X okresů. Po předložení vyplněného Čestného prohlášení, že jedeme krýt fenu, nás nechali jet dále.

Vrh P2  tento týden absolvoval čipování a očkování. Tj. nastal dlouho očekávaný okamžik, kdy má každé štěně zároveň s čipem přidělené i své jméno. Všichni noví majitelé už netrpělivě čekají na fotky právě toho jejich štěňátka. Aby vůbec bylo na fotkách poznat, jakou barvu rozeznávacího obojku má to které štěně, musela jsem obojky vyprat.  Pěkně po jednom, každému zvlášť. Štěňata pořád pobíhají po zahradě počasí se pořád mění. Neustále přimrzává, napadne trochu sněhu, pak to zase roztaje a na zahradě je docela blátivo a štěňata si libují,  když se v tom můžou válet.  Boudu jim vytírám 2 x denně, abych je udržela čistotě.

Dnešní focení bylo "úmorné". Vůbec nám to nešlo. Matěj byl unavený, já jsem byla nervozní a štěňata nespolupracovala...teda až na ty tři poslední "modelky" ty z toho měly psinu Laughing. Ale nakonec jsme se s tím poprali a dlouho očekávaný okamžit štěňat s rozeznávacími obojky a jmény je tady:

 

 

 

Romana

Vrh O2 a vrh P2

13.03.2021

 

Otýlie z Heneberk - 7 týdnů Oliver z Heneberk - 7 týdnů Okki z Heneberk - 7 týdnů

Doba pobytu vrhu O2 v domovské smečce se pomalu krátí. Tento týden Óčka absolvovala první očkování a čipování a VET pasy jsou už taky připravené. Musím konstatovat, že to jsou pořádní raubíři, běhají za mnou po zahradě kam se jen hnu. Běhají až dozadu k Thorově kotci a bez respektu k ohaři prolízají do konce a ven. Zatím jsou ještě malí tak jim to jde. Naopak Thora štěňata v podstatě "nezajímají", jen tak registruje, že po zahradě se teď pohybuje nějak moc těch malých psů..... Ale Otýlie zjistila, že je celkem legrace snažit se ho chytit, což se jí nikdy nemůže podařit. Každým dnem jsou samostatnější a samostatnější, rostou, sílí a vydrží lumpačit čím dá déle Wink S maminkou Roxanou už se vídají v podstatě jen během venčení, ač je ustájena ve vedlejším kotci. A musím přiznat, že s ní soucítím. Při dnešním focení jsem se snažila postavit Olivera do postoje tak jsem ho "lákala" na plátek šunky a ujídal jí tak vemehentně až mi ujídal prst...a docela to bolelo ...chudák Roxa...ale vždycky je ještě ráda nakojí.

Ustájení jsou přes den většinou s vrhem P2, jsou zvyklí být spolu a je v té školce pořádně živo Laughing.

Odkaz na video společného dovádění  zde (podotýkám, že takto aktivní byli ještě po cca půl hodině běhání po zahradě).

Odkaz  na video, kde se oba vrhy poprvé seznamují s dekou ze srnčího zde. 

Odkaz na video kdy štěňata poprvé vidí hlavu srnce zde.

 

Mezitím co vrh O2 prožíval v podstatě už takový "rutinní" týden v naší smečce vrh P2 měl opět hodně napilno. Nejdříve si museli zvykat, že je přendávám na den z ohrádky v psinci do boudy. Museli pochopit, že z boudy se chodí ven do kotce. V průchodech máme klasické "lítačky". Nejdříve jsme je pár dní nechali zafixované, aby pochopili, že musí projít ven. Když to pochopili tak jsem je přestávala dávat na noc do ohrádky v psinci a zůstali v boudě i přes noc. Samozřejmě s maminkou Terezou a zapnutou vyhřívanou deskou. Pak nastala fáze dvě, kdy jsem přes den nechala lítačky spuštěné a štěňata musela pochopit že vyjít ven se dá i přes spuštěné lítačky a světe div se ono se dá taky projít zpátky....no bylo veselo než to pochopilo všech 9 štěňat. Dvě noci jsem spala jak na trní a poslouchala jestli některé štěně neječí venku, že neumí dovnitř...a taky, že ječelo :-) Vždycky chvilku trvá než se to štěňata pochopí, teď už umí všechna ven i dovnitř bez problémů. Docela mě překvapila: jak jsem měla ty dva dny lehké spaní, tak jsem se šla několikrát v noci podívat jestli je všechno OK, přestože byl venku klid a několikrát jsem  je "načapala" jak si vesele v noci ve tmě hrají v kotci.

Většinu dne jsou s Óčkama v jednom kotci a v jedné boudě, přes den se jdou k mamince Tereze napít a v noci ze soboty na neděli budou všechna štěňata poprvé na noc bez fen Smile

Poté co jsem minulý týden štěňatůmz vrhu P2 dala rozeznávací obojky mi dost z budoucích majitelů psalo, jaký obojek má to jejich štěně. Myslím, že jsem všem nestihla odpovědět, činím tak tedy zde.  Byť jsme je s Matějem nafotili každé zvlášť, tak prosím ještě o pár dní strpení. Bedlivě pozoruji jejich povahy, vypozorovávám detaily a snažím se co nejlépe posoudit, které z nich bude pro Vás vhodné, podle toho, co jste mi říkali, že se štěnětem plánujete. Už teď mohu zodpovědně říct, že všechna štěňata jsou velmi velmi temperamentní a druhým dechem musím přiznat, že by mě překvapilo, kdyby tomu u štěňat po Tereze bylo jinak. 

Ještě chci pochválit Matěje a poděkovat mu za spolupráci při focení štěňat. Bez něj by to nešlo. Matěj má pro zvířata přirozený cit a umí je "chytit", takže focení jde rychle.  Chybička se ale přesto vloudila, při nahrávání  fotek na stránky jsem zjistila, že jedno štěně jsme nevyfotili...doplním v neděli - a už jsem toho krasavce s modrým obojkem doplnila Laughing.

Romana

Zážitky nabitý týden vrhu O2 a P2

07.03.2021

Oliver, Otýlie a Okki  alias "Lištičky" jak jim říká Matěj, se již zcela zabydleli ve venkovním kotci a zcela samozřejmě procházejí dovnitř do boudy a ven a už je nemusím hlídat, jestli to zvládnou.  Za posledních pár dní se stali právoplatnými členy naší smečky, byť malými, ale právoplatnými Laughing. Už se mezi ostatními psi pohybují naprosto samozřejmě, minulý týden byli ještě trošku vydivočení ze všech těch pobíhajících psů, ale teď už jsou úplně v pohodě. Hledí si při společném venčení svého, nebo chodí za staršími psy a chtějí si hrát. Maminka Roxa je tady naprosto v pohodě. Klidně si lehne na záda a nechá i Nagini,a by se od ní nakojila. Zvykli si už i na ohaře Thora i na to jeho pobíhání po dvoře. Přece jen je vůči nim velký a pohybuje se ryche.  Musela jsem ho zadaunovat, abych vůbec byla schopná ho se štěňaty vyfotit. I "očka" se už přesunula od batolení se po dvoře po pobíhání po dvoře. Nejlepší na venčení je, že když je zavolám tak za mnou přiběhnou zkrátka jako pejsci...je to krásný pohled když se k Vám řítí takové tři kuličky Kiss. Óčka tento týden absolvovala druhé odčervení.

A jak se začínají povahově projevovat?:

Oliver - povahou se jeví kliďas, ale běda, když ho jiné štěně naštve to se pak rozčílí a neváhá se poprat třeba s takovou mnohem větší a o něco starší Nagini....a dokonce nad ní vyhrál Laughing

Okki - velmi kontaktní štěně, pořád za mnou běhá ať se hnu kamkoli, všechno ho zajímá, všude se musí podívat, musí pootravovat všechna štěňata...zkrátka honem kde jste kdo já sem tady a všichni mě zajímáte Laughing.

Otýlie - holička ale rozhodně ne žádná princenzna, nic si od bratrů ani od Nagini nedá líbit o čemž svědčí vzájemné "bitky".   Mnohem raději ale  zlobí štěňata z vrhu P2 až jí musím usměrňovat, neuvědomuje si, že je větší a silnější Laughing

Všechna štěňta tj. O2, P2 i Nagini si společně hrají, pošťuchují se, "perou se" i se spolu krmí. Je to pro ně všechny skvělá zkušenost - jako pro děti školka Laughing.

Odkaz na krátké video štěňat s Thorem zde.

Odkaz na video štěňat s dalšími psy zde. Video  není moc kvalitní, ale šlo mi o to ukázat, že jsou mezi ostatními psy v pohodě, včetně toho jak je Nagini zlobí Laughing.

 

 
   

Péčka neboli "Nudličky" jak jim říkám mají za sebou náročný týden. Hned z kraje týdne jsem je přestěhovala z malé ohrádky v obýváku do větší ohrádky uvnitř v psinci. Měli tak možnost zvykat si na zvuky smečky kolem. Všichni dostali barevné rozeznávají obojky, absolvovali první odčervení a protože to počasí dovoluje tak jsem je začala dávat na venčení ven. A jak je na fotce vidět jsou z toho pěkně unavení, až si jedno štěně ustlalo přímo v misce s granulkami Laughing  Postupně se seznámili s celou smečkou, i s ohařem Thorem. Ale to jen krátce, než ho nechám pobíhat po dvoře s nimi ještě pár dní potrvá. Neublížil by jim, ale mohl by nechtěně na některé šlápnout a to nechci. Oba vrhy O2 i P2 zpravidla krmím dohromady a s nimi Nagini. Krmíme jak namočenými granulkami tak už i "péčka" křupají suché granulky a mají z toho děsnou srandu... Venku už bylo opravdu hezky a tak jsem je přes den začala stěhovat z ohrádky uvnitř psince do vytápěné boudy s východem do venkovního kotce. Některá z nich už začala procházet ven a dovnitř. Na noc je vždycky ještě stěhuji dovnitř, abych mohla klidně spát s vědomím toho, že žádné není venku a neumí vlézt do boudy. Na všechno to stěhování používám prádelní koš, protože do žádného proutěného se mi už nevejdou. A aby těch všech zážitků nebylo málo tak jsme využili příležitosti, kdy Míša ulovil lišku a všechna štěňata měla možnost seznámit se s jejím pachem. 

Romana


hlv
TOPlist Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! design & code (c) 2007 Miki & Stoky | admin


Interierové dveře | Vnitřní dveře | Nemecký krátkosrstý ohař | Anglický pointer | Český fousek | Jezevčík | Jezevčík standart | Jezevčík standart hladkosrstý | Ubytování Vysoké Tatry | Architekt | Dřevoprodej | Pila polanka | Reklama | Marketing | Komunikace | Plechy | Výpalky | Velkoobchod hutním materiálem